Skip to the main content

The winning candidates in the Academic and Liberation section committee elections March 2016 can be found below. Detailed results and counts are also available below.

BME Network LGBT+ Representative

Sandra Ogundele

Detailed Results I Candidate Profile

BME Network Postgraduate Students’ Representative

Abdul Rashidi

Detailed Results I Candidate Profile

BME Network Secretary

Tahmidur Rahman

Detailed Results I Candidate Profile

BME Network Social Secretary

Aadil Shahab

Detailed Results I Candidate Profile

BME Network Womens’ Representative

Sarah Zaidi

Detailed Results I Candidate Profile

Disabled Students’ Campaigns Officer

Thines Ganeshamoorthy

Detailed Results I Candidate Profile

Disabled Students’ Social Secretary

Devarshi Lodhia

Detailed Results I Candidate Profile

International Communications Officer

Zain Rafique

Detailed Results I Candidate Profile

International Events Officer

Tayyab Shafiq

Detailed Results I Candidate Profile

International Undergraduate Officer

Osama Munir

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee Bi Representative

Emma Yates

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee Black & Minority Ethnic (BME) Representative

George Waddell

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee Campaigns Representative

Johnny Allain-Labon

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee Disabled Representative

Devarshi Lodhia

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee Media Representative

Joshua Lister

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee RUMS Representative

Andrew Tindall

Detailed Results I Candidate Profile

LGBT+ Committee Secretary

George W X Barker

Detailed Results I Candidate Profile

RUMS VP Representation Y1-3

Carol Chan

Detailed Results I Candidate Profile

RUMS VP Representation Y4-6

Tay-Yibah Mohamed

Detailed Results I Candidate Profile

RUMS VP Sports and Societies

James Shuttleworth

Detailed Results I Candidate Profile

RUMS VP Welfare

Nadia Eden

Detailed Results I Candidate Profile

RUMS VP Operations and Finance

Nabil Jetha

Detailed Results I Candidate Profile

RUMS VP Events

Ozzy Eboreime

Detailed Results I Candidate Profile

SOP Events Officer

Anisha Chohan

Shreya Shah

Detailed Results I Candidate Profile I Candidate Profile

SOP Secretary

Hannin Hadadi

Detailed Results I Candidate Profile

SOP Treasurer

Nayeem Uddin

Detailed Results I Candidate Profile

SOP Vice President

Adil Majeed

Iqbal Hussain

Detailed Results I Candidate Profile I Candidate Profile

SOP Welfare Officer

Sheena Shah

Detailed Results I Candidate Profile

SSEES Events Officer

Adeola Alade

Detailed Results I Candidate Profile

SSEES Publicity Officer

Aleksandra Molotkova

Detailed Results I Candidate Profile

SSEES Vice President

Tuomas Hooli

Detailed Results I Candidate Profile

SSEES Treasurer

Michael Segeta

Detailed Results I Candidate Profile

Women’s Network Open Portfolio Representative

Hannah Taaffe

Detailed Results I Candidate Profile

Women’s Network Publicity Officer

Hannah Taaffe

Detailed Results I Candidate Profile

Women’s Network Women of Colour Representative

Sandra Ogundele

Detailed Results I Candidate Profile