Our sports, societies, arts and volunteering communities are a huge part of what makes UCL so great. Every year we celebrate the hard work and progress of all the clubs, societies and individuals who have made a positive impact on students' lives at our annual awards ceremonies.

The winners of 2022 awards were announced at our awards ceremonies on 31 May and 1 June in the Bloomsbury Theatre. We

See who won this year below...

Arts Awards

Arts Societies are so essential to the life of UCL, they get their own set of awards. Arts encompasses everything from student media, to shows in the Bloomsbury Theatre. 

Best contributor to the Arts

Ebba Widman

Best Individual Performance

Marni Granek (My Land's Shore)

Arts Personality of the Year

Charlie Cowan

Best Event

Musicality: Spring Ball (Musical Theatre and Music Societies)

Best Media Piece

Race to the Bottom - Cheesegraters (Alfie Pannell)

Best Publication

Pi Media

Diversity Award

Writers Society

Best Bloomsbury Production

Rhapsody (Live Music Society)

Best Small Production

Dreamphone (Drama Society)

Best Design

My Land's Shore (Musical Theatre Society and Stage Crew Society)

Most Developed Arts society of the year

Drama Society

Arts Society of the Year

Stage Crew Society

Arts Colours Awards

These awards are given to individuals who have greatly contributed to arts and society life at UCL.

Commendation

Alexandre Gliott

Aaditya Subramanian

Abeer Ladhani

Adam Plewczynski

Alexander Dunn

Alexej Volz

Alexia Mihaila

Alina Unkelbach

Altay Shaw

Amaani Nawaz

Cam Mackie

Amber Howarth

Ananya Ashta

Anezka Khan

Anita Allikmets

Anna Maria Papaoikonomou

Annabel Butler

Anushka Ray

Claudia Perez

Cleopatra Glithero

Danilo Paganelli

Daphne Sarkany

Ebani Dhawan

Isabel Jackson

Juliette Grieve

Lorelei Cairns

Ebba Widman

Emma Wei

Gabriella Nagy

Gabrielle Sungailaite

Germaine Leung

Hannah Chen

Hasha Dar

Helena Xu

Holly McClenaghan

Hyelee Cho

Ian Koh

Isaac West

Jai Britto

Jenna Kam

Jor Tsz (Angie) Loo

Nell Wedgwood

Noelle Gaumann

Robin Mitchell

Jordan Lam

Joshua Jones

Karina Zakharyan

Katya Schwarz

Khushi Khanna

Leanne Yeung

Levana Tse

Lewis Murphy

Lily Pouydebasque

Lola Artiles

Lucy Deane

Ludovica Ardente

Madeleine King

Marni Granek

Mars Cheung

Marta Sadlej

Matt Blin

Shayeza Walid

Maya Khurana

Miles Singer

Nikhil Vyas

Nikolaos Kourkoulas

Rahel Kiss

Rohan Teelock-Gaya

Rowan Creighton

Cass Anderholm Hansson

Sam Howard

Shivam Pathak

Sophia Margherita Walls

Tony Yang

Victoria Lee

Zsofia Lazar

Colours

Aleksander Klimczyk

Alfred Pannell

Arjun Patel

Aurelia Ca'Zorzi

Catherine McLean

Anisa Khorassani

Deepali Foster

Elyn See

Emilie Mussbach

Emma Bosson McEvaddy

Emma Stallard

Harris Morris

James Kinsler-Lubienski

Juliet Rose

Lia Bote

Deepali Foster

Evie Robinson

Maryam Badghish

Melaniya Benedichuk

Patrick Marenda

Priyanka Peres

Riya Banerjee

Ross Dobson

Kirsten Campbell-Ferguson

Rusheen Bansal

Sabrina Asrafova

Scarlet Lines

Sharif Khalid

Linnea Samuelsson

Tania Tang

Ursula Perry

William Tallentire

Yanisa Wannasuphoprasit

Zsofia Bekker

Zac Drinkel

Centenary

Anish Aggarwal

Catherine Williams

Chloe Richardson

Christopher Lee

Christopher Soelistyo

Dan Jacobson

Fiona Young

Isabel Rendell

Isabelle Osborne

Jeevon Grewal

Joe Pattison

Lewis Bentley

Maya Banerjee

Michele Chan

Natasha Sturgess

Rob Davidson

Seyi Osibamowo

Sophie Chan

Thomas Kenny

Vanessa Tsao

Will Haines

Wing Koon

Ying-Chien Yang

Societies Awards

These awards are handed out to those who have made the greatest impact within our UCL societies this year. Our 2022 are below...

Societies Personality of the Year

Hasha Dar

Best Event

Climate Hack - Artificial Intelligence Society

Best New Society

Ukrainian Society

Cultural Society Impact Award

Ukrainian Society

Departmental Society of the Year

Engineering Society

Charity and Community Impact Award

Sikh Society

Diversity and Inclusion Award

Sci-Fi and Fantasy Society

Innovative Online Engagement Award

Artificial Intelligence Society

Opportunities Award

Consulting Society

Overall Society of the Year Award

Sci-Fi and Fantasy Society

Society Colours Awards

These awards are given out to individuals who have greatly contributed to societies at UCL.

Commendation

Ankith Mannath

Sharuka Ravichandran

Arighni Ghosh

Natalia Desselberger

Alina Vrabie

Anton Korchagin

Arshiya Sawhney

Casey Su

Charlotte Scheideler

Filip Thrlik

Jack Dean

Jade Hartley

James Briant

Jeremy Lo Ying Ping

Konstantin Dilchev

Mary McHarg

Miranda Hitchens

Ramneet Bains

Ricardo Lopez Gutierrez

Sharuka Ravichandran

Shuzi (Ruth) Lyu

Trisha Dubey

Woojin Nam

Yahya Scerbo

Yash Gupta

Yuwei Zhu

Colours

Idil Su Cervatoglu

Katrina Wang

Simran Jolly

Mukund Hari Nathany

Bianca Bodo

Surabhi Luthra

Niccolo Doe

Amit Bhudia

Raphael Yana

Rishi Kalra

Martynas Pocius

Fu Zhe Yi

Jenna Kam

Adiba Haque

Stephen Bejide

Joy Xu

Jake Dorman

Louis de Wardt

Nafisa Barma

George Khalil

Supriya Potamsetty

Kiran Flora

Centenary

Dimitri Papatheofanous

Jamie Weigold

Ryan Turner

Sports Awards

These awards recognise outstanding achievement and commitment for TeamUCL.

Unsung Hero

Issy Smith (Dodgeball)

Sportswoman of the Year

Deborah Alawode

Sportsman of the year award

Louis Guennou (Fencing)

Mandy Walker Cup

Emma Cryer (Pole Fitness)

Coach of the Year

Saadat Wadud (Barbell)

Captain of the Year

Basia Mikucka (Snowsports)

Volunteering Sports Club of the Year shortlist

Ultimate

Shield for most improved Sports Club of the Year Shortlist

Basketball (Men's)

Louis Carr Memorial Cup shortlist

Pole Fitness

Friends' Cup shortlist

Taekwondo

Diversity & Inclusion Award shortlist

Hockey (Men's)

Club of the Year shortlist

Hockey (Men's)

Mandy Walker Cup for Sports Personality of the Year

Emma Cryer (Pole Fitness)

Sports Colours Awards

These awards recognise the outstanding achievement and commitment of our sports teams.<br>

Commendation

American Football

Alexander Hillman

Basketball (Men's)

Ben Schmitz-Gielsdorf

Basketball (Women's)

Peixuan Ding

Rebecca Hauk

Yirong Huang

Atiqah Redzuan

Hazel Stutz

Madeline Young

Luisa Degen

Charlotte Scheideler

Calisthenics

Filippo Fiocchi

Cheerleading

Harriet Crossingham

Diane Le Rouic

Amarachi Nwagwu

Eleonora Agostinelli

Skye Sands

Megan Wong

Cricket

Katherine Terence

Nitish Aswani

Ashray Bhamidipati

Mayank Dasannacharya

William Middleton

Jamie Morrish

Gurshaan Sethi

Dodgeball

James Doyle

Louis Saunders

Elisia Swaby

Henry Adams

Fencing

Maria Ntoriza

Daniil Kviat

Jonathan Law

Martin Wu

Football (Men's)

Lee Kelemen

Adrien Souillat

Sam Van Der Poel

Nikolaj Aksentijevic

Football (Red Star)

Benedict Greenwood

Football (Women's)

Charlotte Pound

Ayesha Bennett

Giulia Clini

Golf

Kevin Shen

Charles T'kint de Roodenbeke

Gymnastics

Karen Ip

Angeliki Koutsiouroumpa

Hockey (Men's)

Charles Paice

Ice Club

Axel Rönnholm

Lacrosse

Frances Fleming

Emilia Hannis

Clementine Manning

Mixed Martial Arts

David Simon

Muay Thai

Isabella Gilbert

Vivek Gudi

Conor Simms

Netball

Lucy Andrews

Hazel Bailey

Tilly Christopher-Waites

Seyta Diop

Grace Emerson

Sasha Green

Lydia Jeremiah

Lottie Korn

Anya Lonergan

Alice McNally

Carly Munn

Charlotte Oglesby

Hettie Thomas

Eve Trainor

Han Tran

Pole Fitness

Emily Churchill

Kaitlyn Ng

Mai Nguyen

Kim Owen

Running, Athletics and Cross Country

Adil Patel

Sophia Rontogiannis

Elif Sucu

Rugby (Men's)

Ireoluwayimika Ajibade

Nelith Bandularatne

Jacques Blagburn

Piers Ireland

Raei Khan

Vincent Ladanyi

Euan Ogilvie

Alex Strong

Emil Ali

Daniel Brewer

Harrison Hampshire

Rugby (Women's)

Emmie Bowlt

Madeline Klein

Ellen Kong

Shaolin Kung Fu

Shambhavi Banerjee

Nikhita Nair

Chloe Richardson

Carla Van Der Goot

Snowsports

Raza Chandna

Alasdair Fletcher

Emma Larsson

Catrin Manning

Agathe Pascault

Taekwondo

Janice Jin

Ema Kanlic

Christian Langridge

Arina Pavlova

Lian Tattersall

Tennis

Sofia Mandich

Ultimate

Kieran Spruce

Noah Brinkworth

Merle Nunneley

Louis Smith

Kai Tan

Phoebe Teo

Volleyball

Kristina Petrova

Vasara Tapinaite

Sports Colours

American Football

Keenan Dieobi-Anene

Joseph Wheeler

Barbell

Thomas Adler

Max Barkman

Neythen Treloar

Basketball (Men's)

Alan Aksenenko

Andrea Ripa

Jounghyun Shim

Basketball (Women's)

Teresa Macey-Dare

Mathilda Jurewicz

Cheerleading

Daniella Wu

Cricket

Hattie Palmer

Ronan Barnes

Beth George

Rahul Jhawar

Tomos Owen

John Robertson

Dodgeball

Rafael Bing

Gabriela Blagoeva

Fencing

Yann Calvo

Louis Guennou

Vivian Huang

Kylie Savoye

Derek Lee

Football (Men's)

Harrison Knowles

Football (Red Star)

Laurie Milton-Jefferies

Gabriel Scoglio

Gymnastics

Sasha Kroon

Choyang Loke

Hockey (Women's)

Helena Vince

Mary Woodburn

Ice Club

Bea Barnes

Harry Blake

Lacrosse

Allegra Simpson

Muay Thai

Laura Ihm

Grace Lai

Dhillon Selvarajah

William Thorpe

Netball

Molly Martin

Rebecca Sykes

Eve Trainor

Pole Fitness

Emma Cryer

Running, Athletics and Cross Country

Adam Horne

Rugby (Men's)

Callum Bobath

Jack Breen

Archie Morris

Rugby (Women's)

Abigail Hill

Snowsports

Basia Mikucka

Tara Spasojevic

Maja Swirska

Mo Wang

Table Tennis

Monica Koh

Taekwondo

Shane Wilson

Tennis

Isabella Mandich

Ultimate

Amélie Clark

Joseph Lee

Felicity Leung

Pavel Stech

Rohan Tandon

Sports Centenary

Brazilian Jiu Jitsu

Hannan Saleem

Basketball (Women's)

Sara Fernandes Diez

Sofia Gron

Eileen Hahn

Georgia Hogg

Iman Jemitola

Cheerleading

Arjun Patel

Cricket

Columbus Everett

Tom Robinson

Fencing

Alexander Sells

Football (Men's)

Sonny Ashcroft

Jack Ashurst

Jevan Cousins

Olalekan Olagunju

Harry Smith

Football (Women's)

Penelope Foulsham

Olivia Lloyd-Williams

Elizabeth Mulvaney

Hiking

Johannes Girsch

Duncan Raitt

Hockey (Men's)

James Recaldin

Andrew Zhou

Ice Club

Leroy Hung

Lacrosse

Surahna Robinson Nehmet

Lacrosse (Men's)

Rohan Desai

Netball

Vicky Ewers

Ophelia Lieng

Immy Stringer

Running, Athletics and Cross Country

Irma Östervall 

Ibrahim Chesshire

Table Tennis

Martin Kwok

Taekwondo

Hanqing Huang

Sporting Excellence

Dodgeball and Tennis

Carmen van Poelgeest

Fencing

Derek Lee

Hockey (Women's)

Catherine Hollander

Julia Martina-Rambukkana

Lacrosse

Eleanor Crow

Ultimate

Pavel Stech

Joey Toh

Volleyball

Caorie Millerd

Volunteering Awards

Volunteering takes many forms, and we’ve different award categories to reflect this. Our 2022 winners are below...

Volunteers of the Year

Daria Duda

Ethan Neo

Nvard Chalabyan

Yici Zhang

Volunteering Organisation of the Year

Oxford District Mencap

Oliver Hare Altruism Award

Ram Sabaratnam

UCL Engineering Tutors & Mentors Volunteer of the Year

Harikesan Baskaran

Matthew Lui

Ronaldo Baker

Nihal Karanth

Nabihah Sharif

UCL Evaluation Exchange Project of the Year

Street Storage

Student Led Projects - Most Innovative Project

Extracurricular Day Project

Student Led Projects - Best Newcomer

Ctrl Your Tomorrow

Student-Led Project of the Year

UCL Student Hospital Fun Team

Student Led Projects - Partner of the Year

Royal Hospital for Neuro-Diversity