Skip to main content

We would like to say thank you on behalf of all the students who nominated for your continued contribution to Outstanding Teaching, Support for Teaching, Personal Support and Researcher Development at UCL.

See here for more information on the Student Choice Teaching Awards.

Scroll down or click the headers below to see who has been nominated in what category.

For the list of winners click here.

Outstanding Teaching

Outstanding Support for Teaching

Outstanding Personal Support

Outstanding Researcher Development

Outstanding Teaching

Nominees

Adam Harris
Adrian Furnham
Alessandro Spano
Alexandros Theloudis
Amjad Mahmood
Andrew Gardner
Andrew Reid
Andy Wilderspin
Antonio Estache
Avia Pasternak
Ben Caplin
Benji Schreiber
Caren Levy
Carl Sayer
Carole Reeves
Caroline Garaway
Chin-Pang Liu
Chris Taylorson
Cloda Jenkins
Corinna Riva
Daven Armoogum
David Bowler
David Sim
David Thornalley
David Wengrow
Dean Sully
Dejan Mumovic
Ed Manley
Elinor Jones
Elizabeth Graham
Fauzia Ahmad
Guillermo Lain Corona
Hannah Fry
Hans van de Koot
Heather Wilson
Iqbal Hamiduddin
Isidoros Strouthos
Iwan Morgan
James Hales
John Filling
John Harris
Jonathan Monten
Jonathan Wolff
Jose Oliver
Judith Mank
Julian Walker
Kate Quinn
Keranen Outi
Kevin Kiernan
Kevin MacDonald
Leslie Dale
Leun Otten
Liza Griffin
Luke Fenton-Glynn
Maarten Speekenbrink
Marcos Martinon-Torres
Mark Miodownik
Mark Roberts
Mary Wickenden
Matthew Pope
Mazal Oaknin
Melanie Garson-Sweidan
Mike Raco
Mike Rowson
Nicholas Grindle
Nicola Mathastein
Owen Epstein
Owen Nicholas
Owen Shepherd
Paolo Morini
Parama Chaudhury
Paul Burgess
Paul Densham
Paul Hellier
Paula Morais
Peter McLennan
Rachel Westbrook
Rebecca Lever
Regan Koch
Riaz Ahmad
Richard Taylor
Robert Biel
Robin Hickman
Selina Zheng
Simon Banks
Simon Mahony
Simon Werrett
Sioban SenGupta
Sirio Canos Donnay
Sofia Collignon
Stephen Fay
Steven Metcalfe
Stuart Laidlaw
Thea Petrou
Tim Schadla-Hall
Tim Williams
Tom Dannenbaum
Tomas Cvrcek
Valerie Hazan
Wendy Carlin
Yasminah Beebeejaun
Yijie Zhuang

Outstanding Support for Teaching

Nominees

Agnese Benzonelli
Ali Coskun Tuncer
Andreas Schatzlein
Andrew Constanti
Andrew King
Angela Poulter
Arash Nassirpour
Christiane B Andersen
Christina Smith
Christopher Yap
Daven Armoogum
David Newton
Donna Arrondelle
Elizabeth Graham
Esther Huntbach
Frances Brill
Frank Kozielski
Gavin Kader
George Burridge
Geraint Thomas
Hannah Golec
Hannah Spikesley
Harriet White
James Emmanuel
Jayesh Gor
Jo Evans
Judy Medrington
Karen Picken
Kate Rice
Kathy Stawarz
Ken Walton
Lawrence Bellamy
Leun Otten
Lisa Cooper
Lisa Daniels
Maria Carmen Vida
Nicola Cockerton
Paolo Morini
Sarah Davenport
Stefanie Anyadi
Stephanie Baines
Steven Metcalfe
Tim Baker
Tim McHugh
Tom Gregory
Trevor Smart
Victoria Clausen-Thue

Outstanding Personal Support

Nominees

Adam Dennett
Andrew King
Andrew Reid
Anna Casey
Christophe Dessimoz
Claudio de Magalhaes
David Thornalley
Hannah Fry
Isidoros Strouthos
Joe Devlin
Jonathan Fry
Joyce Harper
Judy Medrington
Kate Rice
Leun Otten
Marco Beato
Marcos Martinon-Torres
Marie Fournier
Nadia Bukhari
Outi Keranen
Owen Shepherd
Paloma Garcia-Paredes
Paola Pedarzani
Patrick Sean Quinn
Rachel Rees
Ramanarayanan Balachandran
Romy Beattie
Rui Pang
Sam Randalls
Sandip Patel
Sara Ahmadi-Abhari
Sarah Davies 
Stephanie Baines
Steven Metcalfe
Tony McNeill
Vitor Pinheiro
Wendy Kirk
Yiannis Ventikos

Outstanding Researcher Development

Nominees

Agnese Benzonelli
Alan Cheung
Anselm Zdebik
Cathy Elliott
Frank Kozielski
Gabriel Moshenska
Ian Freestone
Jeremy Tanner
Kate Ricketts
Katherine Wright
Kirsten Harvey
Manuel Arroyo-Kalin
Marcos Martinon-Torres
Mark Altaweel
Paul Basu
Paula Morais
Richard Bussmann
Rodney Harrison
Ruth Hackett
Shanie Budhram-Mahadeo
Stuart Grey